Polsko - niemiecka wymiana młodzieży - Krzyżowa 2019

 

W dniach 10-14 września 2019 piętnastoosobowa grupa uczniów klas ósmych z czterech szkół Gminy Ulanów – Bielin, Wólki Tanewskiej, Ulanowa i Dąbrówki, wraz z trzema opiekunami brała udział w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży. Spotkanie odbyło się w Krzyżowej koło Świdnicy.

Taka sama liczba uczestników przybyła ze szkoły w Kempen, by uczestniczyć we wspólnie realizowanym programie. Spotkanie odbyło się w Międzynarodowym Domu Spotkań, gdzie 1992 doszło do symbolicznego pojednania polsko-niemieckiego. W ówczesnym spotkaniu uczestniczyli premier RP Tadeusz Mazowiecki oraz kanclerz Niemiec Helmut Kohl. Całodzienne zajęcia z młodzieżą prowadzone były głównie w języku angielskim z tłumaczeniem na język niemiecki i język polski.

Dla polskiej młodzieży udział w programie był możliwością poznania rówieśników z Niemiec poprzez udział w grach i zabawach integracyjnych. Uczestnicy pogłębiali swoje umiejętności językowe, poznawali kulturę i życie swoich nowych kolegów. Młodzież miała także możliwość poznania Krzyżowej poprzez udział w grze miejskiej. Jednym z punktów programu, gdzie uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności językowe było przygotowanie i przeprowadzenie wywiadów w grupie. Filmiki z nagranymi wywiadami zostały umieszczone na Instagramie Fundacji Krzyżowa. Punktem kulminacyjnym programu była wycieczka do Wrocławia, która dzięki przewodnikowi władającemu obydwoma językami, dała możliwość obejrzenia najważniejszych zakątków miasta. Wymiana zorganizowana została przez Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych i Szkołę Podstawową w Ulanowie. Organizatorem i jednocześnie opiekunami byli: Jan Kosior, Alina Mróz i Katarzyna Domaradzka.
Program sfinansowany został w 70 % przez fundację Polsko – Niemiecka Wymiana Młodzieży w Poczdamie. Pozostałe koszty poniesione zostały przez Urząd Gminy i Miasta Ulanów, uczestników wymiany oraz środków SIL Przystań pochodzących z 1%.

Zapraszamy do GALERII