SIL "Przystań" równa szanse.

Po raz kolejny Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych Przystań przystąpiło do Ogólnopolskiego Konkursu Grantowego  Równać Szanse. Jest to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, administrowany przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. Spośród prawie 60 wniosków, które zostały złożone, znaleźliśmy się w szczęśliwym gronie 40 zwycięzców z pomysłem na realizację 15-miesięcznego projektu, który młodzież zatytułowała „Kuferek gier”.

Pomysł na projekt zrodził się w głowach młodych ludzi spragnionych spotkań, zabaw, wspóln ych wypadów, aktywnego spędzania czasu wolnego.Realizację projektu rozpoczęliśmy 1 lipca. 22-osobowa grupa młodzieży zintegrowała się na dobre spędzając popołudnie i noc na harcach w szkole. Było to spotkanie, podczas którego młodzi ludzie mieli możliwość lepszego poznania sprzętu zakupionego w ramach projektu w trakcie warsztatów fotograficznych i filmowych, sprawdzenia się w roli organizatorów ogniska i posiłków ale przede wszystkim zintegrowania się i umocnienia więzi poprzez wspólne działania i zabawy.
18 lipca młodzi zorganizowali wyjazd do Motycza Leśnego do Centrum Dobrego Wychowania na warsztat „Wybory w mieście M”. Sami zadbali o rezerwację terminu, przejazdu, wykonali kilka telefonów i wyjazd był rzeczywiście bardzo udany, nawet pamiętali o muzyce w busie. W trakcie całodziennego warsztatu młodzi poznali ciekawe aspekty polityki: kręcenie spotu reklamowego, debatę, kampanię wyborczą czy same wybory. Podczas pracy w grupach wykazali się kreatywnością i pomysłowością.
Między jednym wydarzeniem a drugim młodzi są bardzo aktywni. Karolina Krawczyk i Marta Wojtak zaprezentowały swoje pomysły na logo projektu, wykonane w programie graficznym. Logo będzie znajdowało się na koszulkach, które młodzież już prawie załatwiła i w sierpniu na projektowym spływie kajakowym będziemy mogli je podziwiać w pełnej krasie.
To tylko namiastka działań, które nas czekają. Dotychczasowe projekty były pełne aktywności, atrakcji i niosły ze sobą konkretne owoce w postaci większej samodzielności młodych ludzi i w znacznym stopniu ułatwiały im start w dorosłość. W naszym przekonaniu tym razem też tak będzie.

Koordynatorka projektu: Katarzyna Domaradzka