Święto Niepodległości 2015

Kategoria: 2015 Opublikowano: czwartek, 12 listopad 2015 Irena Serafin Drukuj E-mail

Warto się czasem zasłuchać
w wiatru granie,
szum gałęzi,
listopadów przemijanie.
Warto się czasem zasłuchać
w grobów ciszę,
by mowę wieków usłyszeć.
One mówią....

Już po raz czwarty Zespół Szkół w Ulanowie jest organizatorem obchodów Święta Niepodległości, które obejmuje Bieg Niepodległości oraz Festiwal Pieśni Patriotycznej. Współorganizatorem uroczystości jest Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych "Przystań" i UKS "TĘCZA" w Ulanowie.

Ulanów to miasteczko o bardzo żywych tradycjach patriotycznych. Znajdują się tu Miejsca Pamięci Narodowej, pomniki patriotyczne i rzeźby upamiętniające patriotyczne postawy w czasach niewoli i zagrożenia. Współcześni mieszkańcy oddają hołd poległym patriotom m.in. poprzez uczestnictwo w świętach narodowych. Zespół Szkół w Ulanowie i Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych "Przystań" kultywują tradycje patriotyczne i wartości te chcą przekazywać młodym. Bieg Niepodległości oraz Festiwal Pieśni Patriotycznej są okazją do promowania patriotycznych postaw wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijania pasji, i talentów muzycznych oraz sportowych.

Patriotyzm to nie tylko dążenie do suwerenności i obrona interesu narodowego, ale także wierność tradycji, miłość do rodziny i środowiska lokalnego, a świadectwem patriotyzmu jest m.in. troska o własny rozwój, budowanie dobrych relacji z drugim człowiekiem oraz jednoczenie ze środowiskiem poprzez aktywne uczestniczenie w świętach narodowych. Udział w Biegu Niepodległości, czy Festiwalu Pieśni Patriotycznej to okazja do kształtowania prawidłowej postawy patriotycznej dzisiejszego młodego pokolenia.

Przygotowania do Festiwalu Pieśni Patriotycznej polegały m.in. na pracy indywidualnej i zespołowej z uczniami ze szkół z Ulanowa, zorganizowaniu warsztatów muzycznych oraz zaproszeniu uczniów z terenu województwa podkarpackiego do udziału w tym przedsięwzięciu. W warsztatach muzycznych prowadzonych przez absolwentkę gimnazjum w Ulanowie, wolontariuszkę SIL Przystań, wokalistkę Ewę Siembidę wzięło udział 18 osób. To właśnie te osoby zaprezentowały się w drugiej części Festiwalu wspólnie z trenerką i zespołem muzycznym z Rzeszowa. W pierwszej części wystąpili uczniowie SP oraz Gimnazjum z Ulanowa, a także goście ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Harasiuk, Niska i Pysznicy.

Gośćmi honorowymi naszej uroczystości byli ludzie, którzy pamiętają czasy wojny  i brali w niej czynny udział. Wspominaliśmy również tych, którzy polegli w obronie ojczyzny. Wysłuchaliśmy też prelekcji ks. Eugeniusza Miłosia pt. "Polska wczoraj i dziś".

Staramy się być wierni słowom Jana Pawła II, który powiedział: "Niech droga naszego życia będzie kontynuacją historycznych dróg i niech zawsze wiedzie ku doskonalszej wolności. Niech nadrzędnym celem dla każdej i każdego z nas będzie Ojczyzna i Wolność i tak jak naszym ojcom, dziadom i pradziadom towarzyszy hasło: Bóg - Honor - Ojczyzna."

Odsłony: 3296