Projekt "Audiospacer po flisackim Ulanowie"

Kategoria: 2021 Opublikowano: poniedziałek, 07 luty 2022 Super User Drukuj E-mail

 

28 stycznia 2022 roku odbyło się świętowanie projektu "Audiospacer po flisackim Ulanowie". Ze względu na pandemię uroczystość miała kameralny charakter, ale radość młodzieży, koordynatorki, rodziców i członków SIL "Przystań" była ogromna. Mimo wielu przeciwności i ograniczeń młodzi zrealizowali zaplanowane w projekcie działania. W wyniku ich pięciomiesięcznej pracy powstał audioprzewodnik, który wkrótce będzie można pobrać w formacie mp3, zapisać w swoim telefonie i słuchając wskazówek oraz opowieści młodych przewodników, zwiedzać Ulanów.

Zapraszamy do GALERII

Od 1 września 2021 roku SIL "Przystań w ramach programu Równać Szanse realizowała projekt "Audiospacer po flisackim Ulanowie". W projekcie uczestniczyła grupa uczniów z klasy VII b i klasy VIII Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ulanowie. Koordynatorem projektu była pani Alina Mróz.

Zapraszamy do przeczytania relacji Kasi Szewc i Darii Śmietany które opisały działania projektowej grupy.

Wrzesień
Pierwsze spotkanie uczestników projektu z rodzicami, koordynatorem projektu, prezesem SIL PRZYSTAŃ i sympatykami całego przedsięwzięcia odbyło się w siedzibie Stowarzyszenia. Uczestnicy spotkania zostali zapoznani z zasadami funkcjonowania projektu, jego celami i formami realizacji. Całe spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Nasi rodzice będą nas wspierać, np. odbierając nas po późno kończących się spotkaniach. Prezes Stowarzyszenia pan Jan Kosior krótko przybliżył przebieg poprzednich projektów realizowanych w ramach programu Równać Szanse, przy czym pozytywnie wypowiadał się na temat korzyści, jakie odnosiła młodzież z uczestnictwa w w.w. projektach.
Na drugim spotkaniu na początku dostaliśmy koszulki, skarpetki, czapki i jojo z logiem Równać Szanse 2021. Później podzieliliśmy się na grupy. Każda grupa miała inne zadanie: opracowanie logo projektu, wybór koloru koszulek i zaplanowanie wycieczki po Ulanowie. Tematem wycieczki były miejsca związane z flisactwem i charakterystyczne dla Ulanowa. Najtrudniejszym zadaniem było znalezienie opiekunów, zgodzili się pan Waldemar Kokoszka i ksiądz Rafał Kasprzyk.
Wycieczka po Ulanowie odbyła się w słonecznej pogodzie. Mogliśmy z bliska obejrzeć tratwę flisacką, zobaczyć z zewnątrz domy, gdzie kiedyś mieszkali flisacy, byliśmy także na Cyplu, miejscu, gdzie Tanew wpada do Sanu. Niestety, nie wszyscy mogli uczestniczyć w wycieczce. Trzy osoby były chore. W czasie wycieczki zrobiliśmy dużo zdjęć i lepiej poznaliśmy Ulanów.
Pierwszy miesiąc projektu za nami!

Kasia

Październik
Pierwsze spotkanie w październiku uczestnicy projektu rozpoczęli od podziału zadań i obowiązków, dotyczących działań na ten miesiąc. Wybrane i opisane zostały miejsca ważne dla kultury naszego regionu. Wszystko pod czujnym okiem opiekuna Pani Aliny Mróz. Na drugim spotkaniu poszczególne osoby prezentowały efekty wcześniejszej pracy- wybrane wiersze i grafiki, których motywem przewodnim była Mała Ojczyzna. W ramach projektu Równać Szanse, został zorganizowany plener malarski na Cyplu, czyli miejscu, gdzie spotykają się ze sobą pobliskie rzeki, Tanew i San. Dziewczyny z największym talentem malarskim, podjęły się namalowania, otaczającej je przyrody. Ciepłe promienie słońca sprzyjały pięknym widokom i atmosferze. Tworzenie obrazów zajęło im 3 godziny. Było wiele przyjemnych i zabawnych momentów. Ostatnie spotkanie w tym miesiącu odbyło się on-line. Uczestnicy dokonali podsumowania wszystkich działań i zaczęli omawiać oraz planować następne.
Za nami kolejny wspaniały miesiąc!

Kasia

Listopad
Pierwsze spotkanie w listopadzie uczestnicy projektu zaczęli od analizy zadań na bieżący miesiąc. Następnie się nimi podzielili. Na drugim spotkaniu członkowie projektu zaplanowali szkolenie z panią Anną Kułagą, która zgodziła się je poprowadzić. Szkolenie trwało przez dwa dni. Po tym czasie wszyscy byli doskonale przygotowani do korzystania z programu komputerowego ,,Audacity?. Przyda im się on już niedługo. Kolejne spotkanie było czasem na dokończenie spraw zaległych. Przydzielono ostatnie zadania i przedstawiono efekty wykonanych prac. Podczas ostatniego, listopadowego zebrania zostały przedstawione teksty, wcześniej zredagowane przez uczestników projektu. Zostały również ustalone daty innych spotkań. Niestety, część zaplanowanych działań musieliśmy przenieść na grudzień. Było to spowodowane naszymi chorobami. Efekty pojawią się już wkrótce!

Kasia

Grudzień
Na pierwszym, grudniowym spotkaniu podopieczni projektu opracowali plan, dotyczący audio przewodnika. Drugie spotkanie było czasem na przedstawienie efektów zaległych prac i zadań. Poszczególni uczestnicy nagrywali pierwsze teksty do przewodnika. Zebranie on-line poświęcone było na zaprezentowanie grupie nagrań i ustalenie kolejnej daty spotkania. Na nim zostały zakupione przekąski i napoje, które miały umilić czas uczestnikom, podczas nagrywania kolejnej części audio przewodnika. Poszczególne osoby czytały wiersze miejscowych poetów, mające na celu podkreślić przywiązanie do naszej Małej Ojczyzny. Zostały także wybrane zdjęcia do wystawy.

Kasia

Styczeń

W dniu 28 stycznia 2022r. odbyło się uroczyste zakończenie projektu Równać Szanse. Uroczystość poprzedziły wielogodzinne przygotowania. Została wykonana gazetka oraz prezentacja, w której znalazły się zdjęcia z przedsięwzięć projektowych. Na stół trafiły pyszne potrawy, wspaniałe ciasta i ogromny tort. Zamówiono pizzę.
W miłej atmosferze nauczyciele- opiekunowie projektu, rodzice i młodzież obejrzeli prezentację z realizacji zadań projektowych. Obejrzeli także ciekawe fotografie z pleneru i wycieczki rowerowej. Dzieci podziękowały pedagogom za wsparcie działań projektowych. Wszyscy zebrani ustawili się do pamiątkowego zdjęcia. Następnie dzielili się refleksjami i degustowali potrawy.

Daria

Odsłony: 1135