Krzyżowa 2023

Kategoria: Wymiana polsko - niemiecka Opublikowano: sobota, 02 wrzesień 2023 Super User Drukuj E-mail

W dniach od 28.08.2023 do 1.09.2023 r siedemnastoosobowa grupa uczniów ze szkół podstawowych w Bielinach, Wólce Tanewskiej i Ulanowie wraz z trzema opiekunami uczestniczyła w polsko niemieckiej wymianie młodzieży w Krzyżowej. Z Gimnazjum Thomaeum w Kempen (NIemcy) przybyła taka sama liczba uczestników.

Na miejsce realizacji programu w Krzyżowej koło Świdnicy (woj. dolnośląskie) dotarliśmy pociągiem, co dla większości, która jechała pierwszy raz koleją, było dużą atrakcją. Udział w programie wymiany, to czas wypełniony zajęciami prowadzonymi przez osoby specjalnie przygotowane do realizacji tego rodzaju międzynarodowych spotkań. Program został zaplanowany w sposób, który wymagał ciągłej aktywności i współpracy uczestników. Większość zadań wykonywana była w mieszanych, kilkuosobowych grupkach, co wiązało się z koniecznością posługiwania się w języku docelowym, czyli w języku angielskim. Główną osią spotkania było odniesienie się do stosunków polsko niemieckich na przestrzeni ostatnich kilkuset lat, do pojednania i historii najnowszej. Ponadto uczniowie z obydwu krajów mieli możliwość poznania podstawowych zwrotów w języku polskim i niemieckim. Miejsce, w którym odbywało się spotkanie dało możliwość poznania dziejów rodziny von Moltke oraz historii spotkania polskich i niemieckich polityków w Krzyżowej. Spacer po okolicznych wzgórzach był zarówno chwilą oddechu od ciężkiej pracy, jak i możliwością podziwiania pięknej okolicy. Wieczorami uczniowie pod opieką i przy współudziale opiekunów brali udział w zajęciach sportowych. Dużą atrakcją była również wycieczka do Wrocławia, którą rozpoczęliśmy udziałem w seansie w Panoramie Racławickiej. Wędrówkę po Wrocławiu prowadził przewodnik, który w dwóch językach opowiadał o historii, zabytkach i teraźniejszości Wrocławia. Kilka dni spędzonych na dolnośląskiej ziemi było dla młodzieży na pewno okazją do poznania historii, ćwiczenia języka angielskiego i niemieckiego, uczenia się współistnienia z ludźmi z innego kraju, jak i możliwością sprawdzenia się i uwierzenia we własne siły i możliwości.
Organizatorem wymiany było Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych Przystań w Ulanowie. Koszty uczestnictwa naszej grupy w większości sfinansowane zostały z Fundacji PNWM w Poczdamie. Pozostałe koszty finansowaliśmy z dotacji otrzymanej z Gminy Ulanów, Nadsańskiego Banku Spółdzielczego oraz częściowej odpłatności każdego uczestnika. Organizację i zarazem opiekę nad grupą w czasie wyjazdu sprawowali członkowie SIL Przystań i jednocześnie nauczyciele szkół uczestniczących w wymianie t.j: Ulanowa, Bielin i Wólki Tanewskiej - Katarzyna Domaradzka, Alina Mróz i Jan Kosior

Odsłony: 541