Projekt "Ocalić od zapomnienia"

Kategoria: 2015 Opublikowano: piątek, 30 październik 2015 Irena Serafin

W dniu 30 października 2015 r. w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu, rekreacji i Turystyki w Jarocinie odbyło się świętowanie projektu "Ocalić od zapomnienia".

SIL "Przystań" wspierała realizację tego projektu za sprawą Natalii Skiby, uczestniczki naszego projektu "Spotkajmy się na scenie" - RS 2013.

 Natalia zgłosiła się na szkolenie Młodzieżowych Liderów Programu Równać Szanse, została zakwalifikowana przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży do udziału w tym szkoleniu, a następnie wzięła udział w konkursie grantowym. Nasze stowarzyszenie patronowało realizacji projektu, którego tematem wiodącym były wspomnienia najstarszych mieszkańców gminy Jarocin. Główne działanie to zrealizowanie filmu dokumentującego wspomnienia seniorów. Opowieści starszych ludzi były nagrywane w formie wywiadów. Pytania formułowane przez młodych dziennikarzy dotyczyły czasów młodości, spędzania czasu wolnego, obowiązków, jakie dawniej miała młodzież, życiowych rozterek oraz ówczesnych planów na przyszłość. Nagrania wzbogacane zostały fotografiami archiwalnymi oraz aktualnymi, dokumentującymi zmiany jakie zaszły w miejscach, o których mówili seniorzy. Aby zrealizować projekt konieczne było zdobycie niezbędnych umiejętności pozwalających na przygotowanie i realizację filmu. Posłużyły temu  warsztaty fotograficzne, filmowe i scenopisarskie oraz wyjazd studyjny do siedziby telewizji Stella w Stalowej Woli. Film dokumentalny "Dawcy pamięci" będący efektem pracy młodzieży został wyświetlony na spotkaniu podsumowującym projekt, zorganizowanym w formie uroczystego świętowania.

 

 

Odsłony: 3107